Звіт Державної екологічної інспекції Карпатського округу за 1 півріччя 2024 року

 

Державна екологічна інспекція Карпатського округу є міжрегіональним територіальним органом Державної екологічної інспекції України. Наказом Державної екологічної інспекції України від 29.03.2019 №113 встановлено, що Державна екологічна інспекція України здійснює свої повноваження на території Івано-Франківської та Чернівецької областей через утворений у відповідному порядку міжрегіональних територіальний орган – Державну екологічну інспекцію Карпатського округу.

Робота інспекційних підрозділів у звітному періоді здійснювалася відповідно до затвердженого переліку центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів, місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, які планується перевірити у 2024 році, завдань та доручень Держекоінспекції, на підставі розгляду звернень та скарг громадян, звернень правоохоронних органів; представники Інспекції беруть участь у роботі комісій, робочих груп тощо.  

Державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Карпатського округу впродовж січня-червня 2024 року проведено 19 планових перевірок органів місцевого самоврядування та 2 позапланові перевірки субєктів господарювання, а саме: ТОВ «Іспас Прогрес Буд» та ТОВ «Лужанський спиртовий завод». В ході планових та  позапланових заходів у сфері охорони навколишнього природного середовища на території Івано-Франківської та Чернівецької областей проведено 418 ресурсних перевірок (перевірка ОМС, розгляд звернень громадян, обстеження, заходи по охороні біоресурсів, операція Первоцвіт тощо).  Складено 732 протоколи, в тому числі 10 з яких передано для розгляду до судових органів. До адміністративної відповідальності притягнуто 733 особи, в тому числі 5 – за протоколами складеними єгерською службою УТМР Івано-Франківської області та 6 осіб за рішенням суду ( 2 особи за матеріалами 2023 року та 4 особи за матеріалами 2024 року). Сума накладених штрафів складає 143,327 тис. грн., сума стягнутих штрафів – 141,287 тис. грн.  Стягнення штрафів станом на 30.06.2024 складає 99%.

Впродовж січня –червня 2024 року за порушення вимог природоохоронного законодавства нараховано завданих довкіллю збитків на загальну суму 196598,675 тис. грн.

Пред’явлено 22 претензії та позовів на загальну суму 467,251 тис. грн., відшкодовано 22 - на загальну суму 12277,427 тис. грн., в тому числі у примусовому порядку 11840,303 тис.грн.

До правоохоронних органів для подальшого реагування та встановлення винних осіб передано 33 матеріали, по яких відкрито 15 кримінальних проваджень.

Державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища Карпатського округу 39 разів залучались як спеціалісти різними правоохоронними органами в рамках кримінальних проваджень, з них 5 разів по воєнній агресії.

Впродовж звітного періоду представники Інспекції 39 разів виїжджали для участі в роботі комісій органів місцевого самоврядування та інших робочих груп з питань, що належать до повноважень Інспекції.

1 .  Контроль за охороною і використанням водних ресурсів

 

Впродовж  звітного періоду проведено 29 ресурсних перевірок, за порушення вимог Водного кодексу України 46 осіб притягнуто до адмінвідповідальності на загальну суму штрафів 5,440 тис. грн. За матеріалами попередніх років в примусовому порядку стягнуто 461,243 тис.грн. збитків завданих довкіллю та державі.

В порядку ст. 214 КПК України, до правоохоронних органів передано 2 матеріали, зокрема:

- В ході проведення планової перевірки відібрано проби поверхневих вод річки Прутець в с. Поляниця Надвірнянського району. За результатами лабораторних досліджень проб вод встановлено перевищення нормативів гранично допустимих концентрацій. Виходячи із зазначеного, поверхневі води забруднюються, змінюються природні властивості води, що створює небезпеку для довкілля, загибелі риб та інших представників водної фауни, у т. ч. ікри та мальків, місць їх розмноження і проживання, що є порушенням Водним кодексом України, Законами України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про оцінку впливу на довкілля», «Про стратегічну екологічну оцінку». У зв'язку із вищенаведеним матеріали скеровано до ГУНП в Івано-Франківській області. 

- При комісійному обстеженні Угринівської сільської ради щодо забруднення потічка безіменного витоками з дощового колектора, відібрано проби стічних вод. За результатами лабораторних досліджень встановлено факт забруднення поверхневих вод по показниках амонію, ХСК та БСК5. Вищенаведене свідчить про забруднення поверхневих вод та є порушенням ст.95 Водного кодексу України. Вищевказані факти містять ознаки злочину, передбаченого ч. 1 ст. 242 Кримінального кодексу України. Матеріали скеровано до ГУНП в Івано-Франківській області.

- під час обстеження прибережної смуги р. Луква на території села Боднарів, виявлено випуск каналізаційних стічних вод у р. Луква від очисних споруд та відібрано проби стічних вод із випуску стічних вод в р. Луква. За результатами лабораторних досліджень стічних вод у поверхневий водний об’єкт (р.Луква) потрапляють стічні води із значним вмістом забруднюючих речовин: амоній – 55,17 мг/дм3 , ХСК - 226 мг/дм3 , нітрити – 0,13 мг/дм3 , фосфати - 15,62 мг/дм3 , завислі речовини - 33 мг/дм3 , сухий залишок – 581 мг/дм3 , що є порушенням ст. 70 Водного кодексу України. Оскільки забруднення р. Луква загрожує навколишньому природньому середовищу та створює небезпеку життю та здоров’ю людей,  матеріали скеровано до ГУНП в Івано-Франківській області та Івано-Франківської обласної прокуратури.

Представники Інспекції 1 раз виїжджали для участі в роботі комісій органів місцевого самоврядування з питань охорони водних ресурсів.

 

2.      Контроль за охороною атмосферного повітря

            Впродовж січня-червня 2024 року у сфері охорони атмосферного повітря проведено 7 ресурсних перевірок, в тому числі 1 позапланова перевірка ДП «Лужанський спиртовий завод».  За порушення вимог Закону України «Про охорону атмосферного повітря» 26 осіб притягнуто до адміністративної відповідальності на загальну суму штрафів 3,060 тис. грн., які  сплачено в повному обсязі. За матеріалами попередніх років в примусовому порядку з ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» стягнуто 2354,546 тис.грн. збитків завданих довкіллю та державі.

 

3.      Контроль за поводженням з відходами і хімічними речовинами

 

            За січень-червень 2024 року у сфері поводження з відходами та хімічними речовинами проведено 84 ресурсних перевірок, до адміністративної відповідальності  притягнуто 235 осіб на загальну суму штрафів  35,819 тис.грн.

Державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища Карпатського округу 1 раз залучались як спеціалісти правоохоронними органами в рамках кримінальних проваджень по воєнній агресії.

 

4.      Контроль за охороною і використанням земель водного фонду

З початку року проведено 6 ресурсних перевірок. 2 матеріали передано в правоохоронні органи по яких відкрито 2 кримінальних провадження, а саме:

-За результатами планової перевірки Поляницької сільської ради, при натурному огляді території встановлено факт будівництва нового мосту в охоронній зоні річки Богдан (притока річки Прутець-Яблуницький) в селі Поляниця, участок «Прохідний», що є порушенням статей 60, 61 Земельного кодексу України, статей 88, 89 Водного кодексу України, статей 35, 48 Закону України «Про охорону земель», Постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 № 557 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на проведення робіт на землях водного фонду». У зв'язку із вищенаведеним матеріали скеровано до ГУНП в Івано-Франківській області в порядку ст. 214 КПК України.  Відкрито кримінальне провадження.

-За результатами планової перевірки Ворохтянської селищної ради встановлено, що неналежний контроль за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища на підконтрольній території та подальше реагування на існуючі порушення. Встановлено наявність об’єктів нерухомості в межах прибережної захисної смуги річки Прут та її приток, що є  порушенням вимог статті 60 Земельного кодексу України, статті 88 Водного кодексу України. У зв'язку із вищенаведеним матеріали скеровано до ГУНП в Івано-Франківській області в порядку ст. 214 КПК України. Відкрито кримінальне провадження.

 

5.      Контроль за охороною та раціональним використанням земель

Впродовж звітного періоду у сфері використання та охорони земельних ресурсів проведено 40 ресурсних перевірок, за виявлені  порушення  притягнуто до адміністративної відповідальності 62 особи на загальну суму штрафів 12,852 тис. грн., які сплачено в повному обсязі. За забруднення та засмічення земель, підраховано збитки завдані державі на загальну суму 184519,979 тис.грн. У судовому порядку за матеріалами попередньо проведених перевірок з ТзОВ «Костанза» стягнуто екологічної шкоди  532,806 тис. грн.

7 матеріалів передано в правоохоронні органи для подальшого реагування ти встановлення винних осіб. Відкрито 3 кримінальних провадження, а саме:

-В ході розгляду звернення громадянина встановлено факт забруднення та засмічення земельно ділянки біля діючого сміттєзвалища в селі Тарашани Чернівецького району Чернівецької області. За виявлені порушення нараховано збитки завдані державі та довкілля на суму 30,463 тис. Для подальшого реагування та встановлення винних осіб матеріали передано до правоохоронних органів.

-Під час розгляду звернень громадян, які надійшли через вебзастосунок ЕкоЗагроза на території Магальської ОТГ Чернівецького району Чернівецької області встановлено факти засмічення та забруднення земель. 3 (три) матеріали передано в правоохоронні органи, які долучено до одного кримінального провадження.

-Під час розгляду звернення громадянки, в адміністративних межах м. Чернівці по вул. Чорнобаївська, встановлено факт забруднення землі. Матеріали для подальшого реагування та встановлення винних осіб передано в правоохоронні органи.

-                     Під час розгляду звернення громадянина, яке надійшло через вебзастосунок ЕкоЗагроза, підтверджено складування відходів невідомого походження на території м. Калуш, вул. Івана-Франка 6, Івано-Франківської області, що здійснюється з порушенням статей  91,96,163,164,167 Земельного кодексу України, статей, статей 35,36,46 Закону України «Про охорону земель», статей 57,58 Закону України «Про управління відходами». Розраховано екологічної шкоди на суму 24289,676 тис. грн. У зв'язку із вищенаведеним направлено матеріали для прийняття рішення про внесення відомостей до ЄРДР. Відкрито кримінальне провадження.

-                     Під час розгляду звернення громадянина, яке надійшло через вебзастосунок ЕкоЗагроза з метою верифікації фактів забруднення земель та навколишнього природного середовища внаслідок складування відходів на території м. Калуш, вул. Промислова, Івано-Франківської області при натурному обстеженні земель виявлено наявність насипів під відкритим небом глиноподібної та сипучої речовини невідомого походження. Встановлено факт засмічення, яке призвело до забруднення земель. Розраховано екологічної шкоди на суму 160199,840 тис. грн. Таким чином, складування відходів невідомого походження здійснюється з порушенням статей 91,96,163,164,167 Земельного кодексу України, статей, статей 35,36,46 Закону України «Про охорону земель», статей 57,58 Закону України «Про управління відходами». У зв'язку із вищенаведеним, матеріали скеровано до ГУНП в Івано-Франківській області для прийняття рішення про внесення відомостей до ЄРДР. Відкрито кримінальне провадження.

Державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища  11 разів залучались як спеціалісти правоохоронними органами в рамках кримінальних проваджень, з них 5 по російській агресії.

 

6.      Контроль  у сфері охорони надр

            У звітному періоді 2024 року проведено 7 ресурсних перевірок у сфері охорони надр. Складено 3 протоколи, до адміністративної відповідальності притягнуто 3 особи на загальну суму штрафів 5,100 тис. грн., які сплачено. Підраховано збитки та виставлено 1 претензію на суму 5,835 тис.грн., яку відшкодовано в добровільному порядку.

До правоохоронних органів надіслано 1 повідомлення про злочин щодо незаконного видобування корисних копалин, а саме гравійно-піщаної суміші в адмінмежах с.Бояни Чернівецького району Чернівецької області. По даному факту відкрито 1 кримінальне провадження.

Державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища Карпатського округу 3 рази залучались як спеціалісти правоохоронними органами в рамках кримінальних проваджень.

 

7.      Контроль за охороною, використанням та відтворенням рослинного світу

У звітному періоді державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Карпатського округу проведено 109 ресурсних перевірок. За порушення вимог природоохоронного законодавства щодо використання та відтворення рослинного світу складено 135 протоколів, з яких 4 передано на розгляд до судових органів. До адміністративної відповідальності притягнуто 135 осіб, в тому числі 4 особи притягнуто до відповідальності за рішенням суду: за матеріалами 2023 року: 1 особа на 510 грн та 1 особа у вигляді попередження та за матеріалами 2024 року: 1 особа на 1700 грн та 1 особа у вигляді попередження. Загальна сума штрафних санкцій становить 56,525 тис. грн. Нараховано 7721,990 тис. грн. завданої довкіллю шкоди. Пред’явлено 19 претензії на загальну суму 375,760 тис. грн.  До державного бюджету сплачено 17 претензій та позовів на загальну суму  3962,474 тис.грн.

17 матеріалів передано в правоохоронні органи для подальшого реагування та встановлення винних осіб. Відкрито 6 кримінальних провадження.

В інтересах Державної екологічної інспекції Карпатського округу, Коломийською окружною прокуратурою виставлено позов до АТ Укрзалізниця» в особі Акціонерне товариство «регіональна філія «Львівська залізниця» АТ «Укрзалізниця» про стягнення збитків завданих державі порушенням природоохоронного законодавства в сумі 100,079 тис. грн.

Державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища Карпатського округу 24 рази залучались як спеціалісти правоохоронними органами в рамках кримінальних проваджень, в тому числі 1 раз по російській агресії.

Крім того, 5 разів залучались для участі в якості спеціалістів у проведенні державного фінансового аудиту Управлінням Західного офісу Держаудитслужби для дослідження питань дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів.

7.1. Лісові ресурси

 

За січень-червень 2024 року у сфері охорони, використання та відтворення лісових ресурсів проведено 62 ресурсні перевірки, складено 114 протоколів, 114 осіб притягнуто до адміністративної відповідальності на загальну суму штрафів 47,855 тис. грн. Нараховано 5051,469 тис. грн. завданої довкіллю шкоди. Пред’явлено 1 претензію на  суму 0,759 тис. грн. Сплачено 4 претензії та позовів на загальну суму 3808,936 тис. грн.

Передано до правохоронних органів 2 матеріали,  по яких відкрито кримінальні провадження, а саме:

1.В ході розгляду звернення громадянина, вздовж автомобільної дороги Станівці-Петрашівка в адмінмежах Станівецького старостинського округу Тарашанської сільської ради та Петрашівського старостинського округу Герцаївської сільської ради за межами населених пунктів, виявлено незаконну порубку захисних насаджень лінійного типу вздовж автомобільної дороги, а саме зафіксовано вирубку 166 сироростучих та сухостійних дерев породи тополя, яблуня, горіх, черешня, алича.

Інспекцією, у відповідності до постанови КМУ від 23.07.2008 року №665 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу» підраховано шкоду заподіяну державі та довкіллю на загальну суму 4707377,3 грн . З метою проведення слідчих дій, внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань, встановлення винних осіб та притягнення їх до відповідальності, матеріали розгляду звернення передані до Чернівецького районного управління поліції ГУ НПУ в Чернівецькій області. Відкрито кримінальне провадження.
2. В ході розгляду електронного  звернення, яке надійшло на вебресурс «ЕкоЗагроза», державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища, підтвердили  факт незаконної порубки 25 сироростучих та сухостійних дерев породи ялина, дуб, осика, черешня, груша, яблуня на землях запасу Чудейської сільської ради за межами населеного пункту с.Буденець Чернівецького району Чернівецької області.
У відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 року №665 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу» підраховано шкоду завдану державі та довкіллю на суму 148897,02 грн.  Для подальшого реагування та встановлення винних осіб, матеріали проведеного обстеження надіслано до ГУНП в Чернівецькій області. Відкрито кримінальне провадження.

7.2. Зелені насадження

 

У звітному періоді у сфері охорони та збереження зелених насаджень  проведено 47 ресурсних перевірок, складено 21 протокол, 4  з яких передано на розгляд до судових органів. 21 особа притягнута до адмінвідповідальності на суму 8,670 тис. грн., в тому числі 2 особи притягнуто до відповідальності за рішенням суду за матеріалами 2023 року, складених в ході операції «Новорічна ялинка»: 1 особа на 510 грн та 1 особа у вигляді попередження та 2 особи притягнуто до відповідальності за рішенням суду за матеріалами 2024 року, складених в ході операції «Первоцвіт»: 1 особа на 1700 грн та 1 особа у вигляді попередження.  Нараховано 2670,521 тис.грн. заподіяної довкіллю шкоди. Пред’явлено 18 претензій на загальну суму  375,001 тис. грн. До державного бюджету сплачено 13 претензії на загальну суму  153,538 тис.грн. 

Передано до правохоронних органів 15 матеріалів  з ознаками кримінального правопорушення, в порядку ст. 214 КПК України. Відкрито 4 кримінальних  провадження.

1. На території с. Лоп’янка Долинської територіальної громади Калуського району Івано-Франківської області за результатами розгляду звернення яке надійшло через вебресурс «Еко Загроза» виявлено незаконну рубку 74 (сімдесяти чотирьох, чим порушено вимоги ст. 40 Закону України "Про рослинний світ. Розмір шкоди завданої навколишньому природному середовищу, склав 34 219,00 грн. Виявлені факти можуть містити ознаки кримінального правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 246 КК України. Матеріали скеровано до СВ відділення № 1 (м. Долина) Калуського РВП ГУНП в Іван-Франківській області.

2. В ході комісійного обстеження земельної ділянки комунальної власності за кадастровим номером 2622082100:02:002:0001 на території с. Розточки Витвицької сільської ради ТГ Калуського району виявлено незаконну порубку 71 (сімдесят одного) сироростучого дерева, чим порушено вимоги ст. 25, 26, 40 Закону України "Про рослинний світ". Розмір шкоди завданої навколишньому природному середовищу, становить 744 588,72 грн. Таким чином, порушення виявлені під час комісійного обстеження на території с. Розточки Витвицької сільської ради ТГ Калуського району можуть містити ознаки кримінального правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 246 КК України. Матеріали скеровано до ВП № 1 (м. Долина) Калуського РВП ГУНП в Івано-Франківській області.

3. Під час посилення заходів спрямованих на запобігання та виявлення порушень вимог природоохоронного законодавства на території м. Калуш Калуської МТГ Калуського району знищення зелених насаджень, а саме 61 (шістдесят одного) сироростучого та сухостійного дерева породи тополі, розмір шкоди завданої навколишньому природньому середовищу склав 144062,50 грн. Матеріали скеровано до Калуського РВП ГУНП в Івано-Франківській області.

4. Під час посилення заходів спрямованих на запобігання та виявлення порушень вимог природоохоронного законодавства Надвірнянського району Івано-Франківської області встановлено, що за межами населеного пункту с. Заріччя Делятинської ТГ Надвірняського району виявлено незаконну порубку 66 (шістдесяти шести) сироростучих дерев.  Матеріали скеровано до Надвірняський РВП ГУНП в Івано-Франківській області.

5. При розгляді звернення гр. Микитин І.Б. від 12.02.2024 року на «ЕкоЗагрозу», проведено огляд (обстеження) щодо верифікації порушень вимог природоохоронного законодавства, а саме зрізки дерев вздовж вулиці Богдана Хмельницького м. Калуш Калуського району Івано-Франківської області. В результаті огляду (обстеження) виявлено знищення 61 (шістдесяти одного) сироростучого та сухостійного дерева породи тополі, чим порушено вимоги ст. 25,26,40 Закону України "Про рослинний світ". Розмір шкоди завданої навколишньому природному середовищу склав 144 062,50 грн.  Матеріали скеровано до Калуського РВП ГУНП в Івано-Франківській області.

6.При розгляді звернення гр. Максимовича М. виявлено незаконну порубку 13 (тринадцяти) сироростучих дерев породи дуба червоного та клена, за межами населеного пункту с. Воронів Городенківської ТГ Коломийського району, розмір шкоди завданої навколишньому природньому середовищу склав 209869,87 грн. Матеріали скеровано до Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківській області. Відкрито кримінальне провадження.

7. Під час посилення заходів спрямованих на запобігання та виявлення порушень вимог природоохоронного законодавства Івано-Франківського району Івано-Франківської області встановлено, що в межах населеного пункту с. Коростовичі Бурштинської ТГ Івано-Франківського району виявлено знищення 16 сироростучих дерев породи верби. Розмір шкоди завданої навколишньому природному середовищу склав 34, 450 тис. грн. Матеріали скеровано до ВП № 3 (м. Галич) Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області та до Івано-Франківської обласної прокуратури.

8. Під час проведення державного нагляду (контролю) за додержанням Солотвинською селищною радою в частині здійснення делегованих органам виконавчої влади повноважень у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів було встановлено, що в межах населених пунктів с. Манява, с. Яблунька,            с. Маркова та с. Солотвин Солотвинської ТГ Івано-Франківського району виявлено факти знищення 73 шт. дерев (зелених насаджень) без складання актів обстеження зелених насаджень, рішення виконавчого органу Солотвинської селищної ради та за відсутності ордера на їх видалення, що є порушенням вимог ст.ст. 25,26,40 Закону України «Про рослинний світ», постанови КМУ від 01.08.2006 року №1045 «Про затвердження Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах». Розмір шкоди завданої навколишньому природному середовищу, склав 91,055 тис. грн. Матеріали скеровано до Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області та до Івано-Франківської обласної прокуратури. Відкрито кримінальне провадження.

9. Під час проведення планової перевірки Тисменицької міської ради в частині здійснення делегованих органам виконавчої влади повноважень у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів було встановлено, що в межах населених пунктів с. Марківці, с. Старі Кривотули та за межами населених пунктів с. Красилівка і Нові Кривотули Тисменицької міської ради Івано-Франківського району виявлено факти знищення 159 шт. дерев зелених та лісових насаджень. Дерева зрізані за відсутності дозвільних документів: актів обстеження зелених насаджень, рішення виконавчого органу Тисменицької міської ради та за відсутності ордера на їх видалення, що є порушенням вимог ст. ст. 25,26,40 Закону України «Про рослинний світ», постанови КМУ від 01.08.2006 року №1045 «Про затвердження Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах». Розмір шкоди завданої навколишньому природному середовищу склав 461,745 тис. грн.

Матеріали скеровано до Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області та до Івано-Франківської обласної прокуратури.

10. Під час проведення планової перевірки Долинської міської ради в частині здійснення делегованих органам виконавчої влади повноважень у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів було встановлено, що в межах населеного пункту м. Долина Калуського району виявлено факти знищення 52 шт. дерев зелених. Дерева зрізані за відсутності дозвільних документів: актів обстеження зелених насаджень, рішення виконавчого органу Долинської міської ради та за відсутності ордера на їх видалення, що є порушенням вимог ст.ст. 25,26,40 Закону України «Про рослинний світ», постанови КМУ від 01.08.2006 року №1045 «Про затвердження Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах». Розмір шкоди завданої навколишньому природному середовищу склав 57,475 тис. грн.

Матеріали скеровано до Калуського РВП ГУНП в Івано-Франківській області та до Івано-Франківської обласної прокуратури.

11. В ході розгляду звернення громадянина щодо незаконної  вирубки дерев на території Кельменецької ТГ Дністровського району, Інспекцією в адміністративних межах Кельменецької ТГ в межах населеного пункту с. Нелипівці по вул. Заводській (поряд сільського стадіону) Дністровського району встановлено факт незаконної рубки (знищення) сироростучих дерев породи тополя, черешня, алича, клен, горіх в кількості 62 штук. Підраховано шкоду завдану державі та довкіллю на суму 188,715 тис. грн. Для подальшого реагування та встановлення винних осіб, матеріали проведеного обстеження надіслано до ГУНП в Чернівецькій області. Відкрито кримінальне провадження.

12. В ході розгляду звернення громадянина  щодо незаконного знесення зелених насаджень по вул. Кармелюка 18а, в м. Чернівці, Інспекцією встановлено факт незаконного знесення одного сироростучого дерева породи вишня, яке скоєне в період 2023-2024 року невстановленими особами. Підраховано збитки завдані довкіллю та державі в розмірі 463 грн. З метою проведення слідчих дій, встановлення винних осіб та притягнення їх до відповідальності Державна екологічна інспекція Карпатського округу направила матеріали перевірки до Чернівецького районного управління поліції ГУ НПУ в Чернівецькій області.

13        В ході розгляду звернення громадянина  щодо знищення зелених насаджень по вул. Українська 51, в м.Чернівці, Інспекцією виявлено знищення 10-ти сироростучих кущів жасміну, гібіскуса, вейгели та троянди, яке скоєно протягом 2024 року невстановленими особами. Підраховано збитки завдані довкіллю та державі в розмірі 1250,0 грн.  З метою проведення слідчих дій, встановлення винних осіб та притягнення їх до відповідальності Державна екологічна інспекція Карпатського округу направила матеріали перевірки до Чернівецького районного управління поліції ГУ НПУ в Чернівецькій області.

14. В ході розгляду звернення громадянина  в адміністративних межах Лівинецької ТГ за межами населеного пункту с. Подвіріївка Дністровського району встановлено факт незаконної рубки сироростучих дерев породи акація в кількості 53 шт., що є порушенням вимог ст.12,40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 5, 26 Закону України «Про рослинний світ». Внаслідок незаконної порубки дерев заподіяно шкоду навколишньому природньому середовищу і державі в сумі 64595,13  грн. (шістдесят чотири тисячі п’ятсот дев’яносто п’ять гривень 13 коп). На підставі  вищевикладених фактів вбачаються ознаки злочину, передбаченого ч. 1 ст. 245 Кримінального кодексу України. Матеріали для подальшого розгляду , встановлення винних осіб передано до Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області та Чернівецької обласної прокуратури. Відкрито кримінальне провадження.

15. Під час проведення державного нагляду (контролю) за додержанням Городенківською міською радою в частині здійснення делегованих органам виконавчої влади повноважень у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів на землях комунальної власності було встановлено факти знищення зелених насаджень, чим порушено вимоги ст. 25,26,40 Закону України "Про рослинний світ". Розмір шкоди завданої навколишньому природному середовищу, склав 11,277 тис. грн. Оскільки у виявленому порушенні вбачаються ознаки злочину, передбаченого ч. 1 ст. 246 Кримінального кодексу України, матеріали скеровано до Городенківського ВП Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківській області та Івано-Франківської обласної прокуратури.

Представники Державної екологічної інспекції Карпатського округу брали участь у 17 заходах в складі комісій з питань визначення стану зелених насаджень органів місцевого самоврядування.

 

8.      Контроль за об`єктами природно-заповідного фонду

            Впродовж січня-червня 2024 року на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду проведено 11 ресурсних перевірки. Складено 1 протокол, який передано на розгляд до судових органів. Нараховано 5112,836тис.грн. заподіяної довкіллю шкоди. Предявлено 1 претензію на суму 82,188тис.грн. До державного бюджету стягнуто претензій та позовів на суму 4957,055 тис.грн.

В інтересах Державної екологічної інспекції Карпатського округу прокуратурою Івано-Франківської області виставлено позов до Карпатського НПП в сумі 5112,836 тис. грн.

Відповідно до постанови Західного апеляційного господарського суду, якою задоволено позов Державної екологічної інспекції Карпатського округу, філією «Путильське лісове господарство» сплачено шкоду в сумі 3270,002тис.грн., завданої внаслідок незаконної рубки дерев на території зоологічного заказника місцевого значення «Зубровиця».

Під час посилення заходів спрямованих на запобігання та виявлення порушень вимог природоохоронного законодавства на території Калуського району Івано-Франківської області встановлено, що на території загально - зоологічного заказника "Чорний ліс", вчинено незаконну порубку 36 (тридцяти шести) сироростучих та сухостійних дерев, чим порушено вимоги ст. 25,26,60 Закону України "Про природно-заповідний фонд". Розмір шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд, внаслідок незаконної рубки дерев на території загально-зоологічного заказника "Чорний ліс» склав 4191,010 тис. грн. Матеріали скеровано до Калуського РВП ГУНП в Івано-Франківській області. Відкрито кримінальне провадження.

Інспектори 3 рази залучались як спеціалісти правоохоронними органами в рамках кримінальних проваджень

9.      Контроль за об`єктами тваринного світу та водних живих ресурсів

 

   Впродовж січня-червня 2024 року у сфері охорони тваринного світу проведено 52 ресурсних перевірок, складено 57 протоколів, в тому числі 2 протоколи за утримання диких тварин у неволі та напіввільних умовах передано на розгляд до суду.  61 особа притягнута до адміністративної відповідальності на загальну суму 8,653 тис.грн, в тому числі 5 осіб – за протоколами складеними єгерською службою УТМР Івано-Франківської області та 1 особа за рішенням суду. 

У сфері  охорони водних живих ресурсів у звітному періоді проведено 73 ресурсних перевірок, складено 167 протоколів, в тому числі 3 (ч.4с.85 КУпАП) передано до розгляду до суду. 165 осіб притягнуто до адміністративної відповідальності на загальну суму штрафів 15,878 тис. грн. Загальна сума розрахованих збитків становить 77,673 тис.грн. Виставлено 1 претензію на суму 3,468тис.грн., яку сплачено в добровільному порядку.

-04 січні 2024 року під час проведення заходів спрямованих на запобігання та виявлення незаконного добування (вилову) водних біоресурсів  на території Дністровського водосховища, в адміністративних межах сіл Вороновиця та Непоротово Дністровського району Чернівецької області було вилучено 5 безгосподарських заборонених знарядь лову водних живих ресурсів (сітки капронові) загальною протяжністю 350 метрів.  Вся  жива риба, яка перебувала у сітках була випущена назад до природного середовища для подальшого існування та відтворення.

-10.04.2024 року встановлено факт незаконного вилову водних біоресурсів-риби породи лящ в кількості 7 штук скоєної невстановленими особами на Дністровському водосховищі в адмінмежах села Андоли Дністровського району. За даним фактом вилучено 3 незаконних знаряддя лову (капронові сітки) загальною протяжністю 110 м та підраховано збитки завдані державі та довкіллю на суму 11,543тис.грн. Надіслано повідомлення про злочин до правоохоронних органів Чернівецької області.Відкрито кримінальне провадження.

-30.04.2024 року під час спільного рейдового заходу  із працівниками Національного природного парку  «Хотинський» на Дністровському водосховищі Чернівецької області. виявлено безгосподарські знаряддя незаконного добування водних живих ресурсів (капронові сітки) загальною протяжністю 50 м. ,з яких вивільнено та відпущено у природне середовище  52 особини риб, зокрема: щук, судаків та пліток.

- 01 травня 2024 року  встановлено факт незаконного вилову водних біоресурсів-риби в кількості 38 штук скоєної невстановленими особами на Дністровському водосховищі в адмінмежах села Кормань Дністровського району. Підраховано збитки завдані державі та довкіллю на суму 62,662 тис.грн. Надіслано повідомлення про злочин до правоохоронних органів Чернівецької області. Відкрито Кримінальне провадження.

 

10.  Інструментально-лабораторний контроль

Відділом інструментально-лабораторного контролю за звітний період  відібрано  та проаналізовано  116 проб поверхневих вод, визначено 1324 показників. За результатами інструментально-лабораторного контролю виявлено перевищення вмісту забруднюючих речовин у порівнянні з гранично допустимою концентрацією (ГДК) в поверхневих водах: р. Прутець,  нижче с. Поляниця Надвірнянського району Івано-Франківської області (амоній, завислі речовини);  р. Прутець,  с. Поляниця  Надвірнянського району Івано-Франківської області, біля готелю «Vlad» (хімічне споживання кисню ХСК, амоній);  р. Прутець,  с. Поляниця Надвірнянського району Івано-Франківської області, біля готелю «VikTan» (хімічне споживання кисню ХСК, біологічне споживання кисню БСК5); потік Безіменний, с. Угринів Івано-Франківського району (біологічне споживання кисню БСК5); р. Сівка, с. Брошнів-Осада Калуського району Івано-Франківської області (хімічне споживання кисню ХСК, біологічне споживання кисню БСК5);  Бурштинського водосховища та р. Гнила Липа Івано-Франківського району (перевищення вмісту нафтопродуктів за наслідками російскої військової агресії);  р. Саджава, с. Вигода Калуського району  Івано-Франківської області (амоній, хімічне споживання кисню ХСК, біологічне споживання кисню БСК5); р. Сівка, м. Калуш Івано-Франківської області (хімічне споживання кисню ХСК);  р. Луква, с. Боднарів Калуської міської ради  Івано-Франківської області (хімічне споживання кисню ХСК); р. Сівка, с. Сівка-Калуська Калуської міської ради Івано-Франківської області (хімічне споживання кисню ХСК); р. Кропивник, с. Мостище Калуської міської ради Івано-Франківської області (сухий залишок, хлориди, хімічне споживання кисню ХСК); п. Безіменний, Бурштинської міської ради Івано-Франківської області (перевищення біологічного споживання кисню БСК5); р. Левиць, с. Стрільче,  Коломийського району Івано-Франківської області (перевищення вмісту сухого залишку); штучної водойми (озеро №1) водопровідного каналу – притоки безіменного потічка в адміністративних межах КП «Центр культури та дозвілля імені Тараса Шевченка» м. Чернівці (хімічне споживання кисню ХСК, біологічне споживання кисню БСК5); р. Дністер, с. Берегове Дністровського району Чернівецької області (хімічне споживання кисню ХСК, біологічне споживання кисню БСК5, зменшення концентрації розчиненого кисню); р. Дністер, с. Вороновиця Дністровського району Чернівецької області (хімічне споживання кисню ХСК, біологічне споживання кисню БСК5, зменшення концентрації розчиненого кисню); р. Дністер, с. Василівка Дністровського району Чернівецької області (хімічне споживання кисню ХСК, біологічне споживання кисню БСК5, зменшення концентрації розчиненого кисню).

            Відібрано та проаналізовано 62 проби ґрунтів, 17 з яких відібрані під час оперативного реагування на дії, спричинені військовою агресією російської федерації. Визначено 214 показників. Виявлено перевищення фонових концентрацій та нормативів гранично допустимих концентрації (ГДК) вмісту забруднюючих речовин на території: с. Дем’янів, Бурштинської ТГ Івано-Франківського району (нафтопродукти);  с. Яблуниця,  Поляницької  сільської ради Івано-Франківської області (п’ятиоксид фосфору, амоній обмінний); м. Калуш Івано-Франківської області (хлориди, сульфати); с. Насташино,  Бурштинської ТГ Івано-Франківського району (нафтопродукти);  с. Микуличин,  Яремчанської ТГ Івано-Франківської області (п’ятиоксид фосфору, амоній обмінний); Бурштинської ТЕС Бурштинської ТГ Івано-Франківського району (нафтопродукти); с. Яворів, Долинської міської ради Калуського району Івано-Франківської області (нафтопродукти); Мамаївської ТГ Чернівецької області (амоній обмінний, нітрати, хлориди); Чернівецької ТГ (амоній обмінний, нітрати, хлориди, п’ятиоксид фосфору); Магальської ТГ Чернівецької області (амоній обмінний, нітрати, хлориди); Тереблеченської сільської ради Чернівецької області (амоній обмінний, нітрати, хлориди); Вижницької ТГ Чернівецької області (амоній обмінний, нітрати, хлориди, п’ятиоксид фосфору).

            Проведено контроль за викидами забруднюючих речовин стаціонарними джерелами на 1 підприємстві Чернівецької області, перевірено 2 джерела викидів. Відібрано 12 проб, виконано 78 визначень забруднюючих речовин.

11.  Державний ринковий нагляд

У сфері державного ринкового нагляду впродовж січня –червня 2024 року  перевірки не проводились, порушень не виявлено.

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці